Міжнародний день жінок та дівчат у науці

Лют 11, 2021

11 лютого у світі відзначається Міжнародний день жінок та дівчат у науці! 

Для вас підбірка відомих винаходів, створених жінками (за матеріалами nachasi.com )

Велика циркулярна пилка (1813 рік)

Автором цього винаходу вважають Табіту Беббіт, учасницю християнської секти в США. Члени культу виступали за рівність статей, в тому числі в тому, що стосувалося важкої фізичної праці. Табіта Беббіт працювала на тартаку. Під час роботи жінка спостерігала за тим, як використовується дворучна пилка у повсякденній праці.

Тоді ж їй спало на думку, що половина зусиль витрачається даремно. Вся причина була в тому, що цей інструмент (в силу заточування) пиляє тільки в одному напрямку.

В якості альтернативи Беббіт запропонувала диск з зубцями. Він прискорював процес розпилювання деревини. На жаль, патент на свій винахід вона так і не оформила.

Паперові пакети із прямокутним дном (1871 рік)

Упаковка всіх пристроїв і товарів на сьогоднішній день виглядає більш ніж стандартно, проте звична нам форма паперових пакетів з’явилася не відразу. Ідея створення прямокутних паперових пакетів — заслуга Маргарет Найт. Потрібно сказати, що одними лише паперовими пакетами вона не обмежилася. Жінка зуміла отримати понад 20 патентів для низки пристроїв і технологій. Найперший винахід вона створила в 12 років, запропонувавши спеціальний стопорний пристрій для термінової зупинки промислових машин і верстатіву випадку, якщо до механічної частини потрапляє сторонній предмет. Цей винахід урятував безліч людей від каліцтв і травм на виробництві.

Що ж стосується паперових пакетів, то в 1870 році винахідниця зібрала дерев’яний пристрій, який давав змогу нарізати, складати і склеювати паперові пакети. Патентування того часу передбачало створення зразка машини або верстата з металу. Ідею спробував привласнити собі Чарльз Аннан, який побачив її апарат. Але Маргарет зуміла на суді довести, що технологію і верстат для виробництва паперових пакетів з прямокутним дном винайшла саме вона.

Машина для миття посуду (1887 рік)

Хоча перші патенти на механічну посудомийку в США були виписані в 1830 і 1865 роках, створювачкою сучасної посудомийної машини вважають Джозефін Кохрейн. Вона була онукою Джона Фітча, творця першого американського пароплава.

Причина створення пристрою виявилася досить банальною: Кохрейн дратувало те, як прислуга поводиться з її фарфоровим посудом під час миття. Тепер цим пристроєм користуються в усіх куточках світу.

«Двірники» для машин та автобусів (патент 1903 року)

Ідея «двірника» спала на думку Мері Андерсон, коли під час поїздки на трамваї по засніженому Нью-Йорку вона спостерігала, як водій мусив зупиняти вагон, вилазити назовні і зчищати сніг з лобового скла на кожній зупинці.

Андерсон запропонувала встановити на осі гумову щітку, другий кінець осі завести в кабіну водія — і прикріпити до ручки для обертання «двірника». Ідея такого механічного омивача скла була запатентована. А вже за якихось 10 років усі автомобілі в США оснащувалися такими склоочисниками.

Модульна система зв’язку, що лягла в основу Wi-Fi та GPS (1942 рік)

Знаменита кіноактриса Геді Ламарр спільно з композитором Джорджем Антейлом в 1942 році отримали патент на так звану «Секретну систему зв’язку». Цей винахід згодом став основою для систем зв’язку з розширеним спектром та бездротової передачі даних.

Ця технологія сьогодні використовується всюди: від мобільних телефонів до мереж Wi-Fi 802.11 і навігаційної системи GPS. Треба сказати, що насправді Ламарр розробляла систему суто військового призначення. Їїтехнологія мала використовуватися для керування торпедами.

Один із перший протигрибкових антибіотиків — ністатин (1950 рік)

Один з перших, якщо не найперший протигрибковий антибіотик, виділений з бактерій Streptomyces noursei, отримали Елізабет Лі Гейзен і Рейчел Фуллер Браун — медики Управління охорони здоров’я штату Нью-Йорк.

Гейзен виявила бактерії Streptomyces noursei в ґрунті на фермі свого знайомого Вільяма Норса, в честь якого і було названо мікроорганізми.

Мова програмування — COBOL (1959 рік)

Одна з найстаріших в історії мов програмування, котра була розроблена на основі мови FLOW-MATIC, — результат роботи Ґрейс Мюррей Гоппер, американки, котра працювала в галузі інформатики та була військовослужбовцем (у відставку вона вийшла в званні контр-адмірала).

Гоппер, що стала одним з перших програмістів раннього комп’ютера IBM Harvard Mark I (1944 року випуску), розробила перший компілятор для мови програмування. Вона ж створила й концепцію машинонезалежних мов програмування.

Коректор для друкарських машинок та письма (1958 рік)

Головний винахід Бетті Несміт Грем, «посередньої секретарки», котра часто робила помилки при наборі тексту, хоча би раз в житті бачили усі наші читачі. Все почалося, коли у XX столітті замість звичайної друкованої стрічки з появою електричних друкарських машинок стали застосовуватися стрічки з вуглецевої плівки.

Друкарську помилку звичайним чорнилом можна було підтерти канцелярським ластиком. Із появою нового типу стрічки для машинок неуважним секретаркам довелося винаходити новий спосіб виправлення помилок. Тоді Грем і придумала білу субстанцію для замазування помилок на папері. Тепер нею охоче користуються школярі та студенти.

Кевлар (1964 рік)

Полімерне волокно (наукова назва поліпарафенілен-терефталамід), отримане вперше групою науковиці Стефані Кволек, яка працювала в компанії DuPont, сьогодні стало надбанням військово-промислового комплексу всіх країн світу.

Кевлар уп’ятеро разів міцніший за сталь. Він використовується сьогодні для армування автомобільних шин, мідних і волоконно-оптичних кабелів і в безлічі інших галузей. Шоломи, бронежилети та елементи озброєння також виготовляють із використанням кевлару.

Астролябія та ареометр (між 390 та 415 роками н.е.)

А завершує список жінок-винахідників Гіпатія Олександрійська (370-415). Вважається, що Гіпатія чи винайшла, то чи вдосконалила астролябію (прилад для вимірювання координат небесних тіл), який активно використовувався в подальшому понад тисячу років. А ще вона доклала руку до створення ареометра. Це — пристрій для визначення щільності рідин. І третій винахід, до якого вона була причетна — це дистилятор: прилад для отримання дистильованої води.

Схожі новини

Семінар «Оцінювання успішних практик дотримання академічної доброчесності в акредитаційних процедурах»

Семінар «Оцінювання успішних практик дотримання академічної доброчесності в акредитаційних процедурах»

  Представники адміністрації Львівського медичного інституту та більше ніж 30 студентів з усіх спеціальностей нашого закладу долучились до зустрічі -...

Всесвітній день без тютюну

Всесвітній день без тютюну

Привід відмовитися від тютюну (за матеріалами WHO) З настанням пандемії COVID-19 мільйони споживачів тютюнових виробів висловили бажання подолати тютюнову...

Анонс зустрічі-семінару з членом Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Артемом Артюховим

Анонс зустрічі-семінару з членом Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Артемом Артюховим

  Запрошуємо Вас взяти участь у семінарі на тему: «Оцінювання успішних практик дотримання академічної доброчесності в акредитаційних процедурах» за...

Опитування для студентського та викладацького колективу від партнерів Львівського медичного інституту

Опитування для студентського та викладацького колективу від партнерів Львівського медичного інституту

  До уваги студентів усіх факультетів та викладацького колективу! Запрошуємо доєднатись до опитування щодо впливу кліматичних умов на діяльність медичних...