Інтернатура 2022

Тра 6, 2022

Розмова з директоркою Інституту післядипломної освіти НМУ ім. О. О. Богомольця, доктором медичних наук Тетяною ВЕЖНОВЕЦЬ.

Уже не так, як раніше

Що регламентує новий наказ про інтернатуру?

— Наказ МОЗ України № 493 від 16. 03. 2022 р. « Про внесення змін до наказу МОЗ від 22.06. 2021 р.№ 1254», який був зареєстрований в Мінюсті 1 квітня 2022 року за № 372/37708 регламентує особливості вступу до інтернатури в нинішньому році, і їх немало. До того ж внесено зміни до Положення про інтернатуру, воно більш детально прописане.

 

Також скасовано додаток, який регламентував проходження вторинної спеціалізації.

 

Чи скорочено перелік спеціальностей для інтернатури, що анонсувалося як прогресивне нововведення?

— Так. Їх залишилося лише 23, як і було передбачено новою моделлю. До того ж прописано, з якої спеціальності на яку може йти випускник до інтернатури.

Наприклад, чітко вказано, що вступ до інтернатури з анестезіології та інтенсивної терапії можливий для випускників за спеціальностями «Медицина» та «Педіатрія». Останні також зможуть обрати інтернатуру за спеціальностями «Внутрішні хвороби», «Загальна практика-сімейна медицина», «Медицина невідкладних станів», «Радіологія», «Патологічна анатомія», «Психіатрія», «Фізична те реабілітаційна медицина», чого не було раніше.

Чи змінилися умови вступу для іноземних громадян?

— Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, можуть зараховуватися до інтернатури за кошти фізичних та юридичних осіб і лише за наявності документа, який підтверджує володіння державною мовою. В цьому особливість цьогорічної кампанії.

З поправкою на війну

Війна порушила графік складання КРОКів для випускників медичних вишів. Чи є прогнози щодо складання єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ)

Випускники 2022 року не складатимуть КРОК 2 та КРОК 3.

Для тих, хто робитиме це повторно, графік перенесено на післявоєнний час. Окремим наказом МОЗ від 21. 04.2022 року №667 внесено зміни до графіка проведення ЄДКІ. Зокрема, перший його етап для спеціальності «Фармація, промислова фармація» відбудеться 20 вересня, а для здобувачів заочної форми навчання — 21 вересня нинішнього року (інтегрований тестовий іспит Крок 1 та іспит з англійської мови професійного спрямування; для здобувачів спеціалізації «Промислова фармація» — апробація іспиту). Для спеціальностей «Медицина», «Медична психологія», «Педіатрія» — 27–28 вересня (окрім іноземних громадян). Повторне складання цього іспиту для всіх передбачено із жовтня 2022 року.

Як цього року відбуватиметься вступ до інтернатури?

 Наказом № 493 передбачено, що в закладах вищої освіти будуть організовані комісії з розподілу випускників.

При цьому буде враховано побажання випускників  за дорученням МОЗ виші опитали їх, яку спеціальність вони хочуть обрати, де саме бажають проходити очну й заочну частину інтернатури. Отриману інформацію передали в МОЗ, де узгоджуватимуть ці побажання з можливістю отримати відповідні місця державного замовленню через регіональні департаменти охорони здоров’я.

Випускники стурбовані, що пошук місця інтернатури ляже на їхні плечі.

— Цього не станеться. Зважаючи на надзвичайно складний період, і те, що багато закладів охорони здоров’я зруйновано, а людям подекуди й жити ніде, МОЗ забезпечує особам, які навчалися за державним замовленням, можливість отримати місце проходження інтернатури через розподіл. Держава піклується про випускників і намагається задовольнити їхню потребу в проходженні інтернатури коштом держави.

Механізм розподілу: що є вирішальним?

Ідея з врахуванням рейтингів випускників при обранні місця проходження інтернатури провалена з незалежних від держави причин. На підставі чого оцінюватимуть випускників під час розподілу?

— У згаданому вже наказі прописано, що формування персональної пропозиції випускнику здійснюється на підставі існуючих кадрових потреб у галузі охорони здоров’я, в тому числі спричинених воєнними діями та їх наслідками, а також із урахуванням переліку вакантних посад на відповідних адміністративних територіях.

 

Водночас враховуватиметься спеціальність, набута випускником в закладах вищої освіти, його академічна успішність, активність в науково-дослідній та громадській роботі.

 

Комісії з розподілу також мають врахувати особисті побажання, сімейний стан та стан здоров’я випускника. Тобто на них покладено велику відповідальність.

Чи змінено час вступу до інтернатури?

— Він відбудеться у травні. Згідно з правилами це має бути за два місяці до випуску, який заплановано приблизно на середину червня. Втім, з огляду на військовий стан, це має відбутися не пізніше ніж за місяць до випуску.

У якому режимі відбуватимуться засідання комісій з розподілу?

— Швидше за все онлайн, зважаючи на те, що багато студентів не перебувають на місцях постійної дислокації і навчаються дистанційно.

Чи розподілятимуться випускники по всій території України?

— МОЗ чітко визначило регіональний розподіл закладів вищої освіти за адміністративно-територіальними одиницями.

 

Кожен виш має закріплені за ним регіони (вони найближче розташовані), з якими він працюватиме для організації проходження інтернатури.

 

Адже він має контролювати в тому числі й практичну її складову на базах стажування і співпрацювати з ними. Наприклад, за нашим університетом закріплені Київ, Київська, Чернігівська та Черкаська області. За Львовом закріплена Львівська, Закарпатська, Волинська області. За Одеським університетом – Одеська, Миколаївська, Херсонська області.

Яким буде співвідношення теоретичної й практичної складової?

— Тут вже вступає в дію нова модель інтернатури.

Очна частина триватиме три місяці на рік, решта – практична складова на базі стажування.

Так само впроваджена нова тривалість навчання інтернатурі. Здебільшого вона збільшена, окрім кількох спеціальностей (стоматологія, фізична реабілітаційна медицина), де термін було скорочено.

 

Нові програми і більше практики – новації для фармацевтів

Які зміни торкнуться інтернів-фармацевтів?

— По-перше, у них скоротилася очна складова інтернатури  з 4 до 3 місяців, термін навчання залишився незмінним.

По-друге, затверджено нову програму інтернатури за цією спеціальністю. Вона вже опублікована. З 1 квітня за нею вже навчаються фармацевти – заочники. 98% випускників за цією спеціальністю – це контрактники. Заочної форми навчання взагалі немає у нас, які б навчалися за кошти державного замовлення. Тож вони не розраховують на розподіл, а уклали договори з аптеками, які виші визнали базами стажування для проходження інтернатури.

Механізм регіоналізації розповсюджується і на фармацевтів, і на тих, хто обрав спеціалізацію з лабораторної діагностики, вірусології, мікробіології, медичної психології та стоматології. Контрактники не можуть обрати базу стажування в Кіровограді, а заклад вищої освіти, наприклад, у Києві. Інакше система контролю не працюватиме.

Випускники, які навчалися не коштом держави, розподілу не підлягають.

 

Вибір – за випускником?

Якщо випускник, котрий навчався за державним замовленням, відмовиться від пропозиції комісії з розподілу, що на нього чекає?

— Якщо його не влаштовує те, що пропонують у комісії, він може відмовитися від розподілу і отримати довідку про самостійне обрання місця проходження інтернатури. Таке місце можна вибрати серед приватних або ж відомчих (НАМНУ, СБУ, МВС, Укрзалізниці) закладів, які визнано базами стажування. Там можна буде проходити інтернатуру за кошти фізичних та юридичних осіб.

Випускники – контрактники також не зможуть проходити інтернатуру в комунальних закладах системи управління МОЗ?

— Вони мають право обирати будь-який заклад, як базу стажування, в тому числі й серед державних закладів і проходити там інтернатуру за контрактом. Тож нині дійсно складно знайти місце для інтернів.

 

Тому наказ МОЗ передбачає: якщо база стажування перебуває в комунальній сфері управління, тобто є державним закладом, то на одне бюджетне місце дозволяється додатково взяти ще три інтерни-контрактники.

 

Це заохочення для закладів, щоб вони виділяли і контрактні місця, і бюджетні.

Пошук місця роботи після інтернатури

А коли дійде до працевлаштування нинішніх інтернів, керівники не матимуть з цим клопотів?

— Це ще одна особливість цьогорічного вступу в інтернатуру. Раніше, коли випускник обирав базу стажування для інтернатури, це автоматично гарантувало йому працевлаштування в тому ж закладі.

Нині випускники лише проходитимуть інтернатуру в закладі, а далі змушені будуть шукати собі місце роботи деінде, або ж у тому самому закладі, якщо там знайдеться для них вакантне місце.

Тобто йдеться лише про місця проходження інтернатури, які фінансуватиме НСЗУ тільки на цей період. Тому керівники нічим не ризикують.

Чи вистачить баз стажування для усіх інтернів, коли багато закладів охорони здоров’я зруйновані або не працюють?

— Тому ж і виникає проблема з бюджетними місцями. Тому й вступити до інтернатури на них можна буде лише за наявності направлення, де вказуватиметься спеціальність, заклад вищої освіти та заклад охорони здоров’я. З цим направленням випускники звертатимуться до департаментів охорони здоров’я, які цього річ управлятимуть державними місяцями через направлення вишів.

Сам випускник-бюджетник не зможе знайти місце в інтернатурі у державному закладі, бо головний лікар має оприлюднити наявність таких місць завчасно й подати інформацію до ДОЗ. З іншого боку, є випускники, які не хочуть вступати до інтернатури в нинішньому році.

Схожі новини