Шановні учасники, шановне панство, шановні організатори ХVІІІ Мультидисциплінарної науково-практичної конференції з міжнародною участю «Медичне та фармацевтичне право України: організація фармацевтичної справи, технологія, фармацевтичний аналіз та фармакологія ліків, судова фармація
(м. Львів, 18-19.11.2021)
У нелегкий час пандемії медичні і фармацевтичні працівники приймають виклик та залишаються на передовій в боротьбі людства з COVID-19 за наше майбутнє. Ваша праця не тільки важка, але й дуже небезпечна. Сьогодні, коли належним чином праця лікарів недооцінена, вони залишаються вірними клятві Гіппократа та продовжують рятувати людські життя та здоров’я. Основним інструментом попередження небезпеки COVID-19 залишається щеплення всіх верств населення вакцинами, що зареєстровані та знаходяться в закладах охорони здоров’я України.
Правові підвалини держави України переживають непрості часи. Напевно важко згадати коли правовий нігілізм деяких категорій населення наскільки глибоко протикав до системи взаємовідносин в медичній сфері та фармацевтичній галузі.
Маючи струнку і логічну систему медичного та фармацевтичного права, яка викладена у Конституції України, законах України, в тому числі і наших базових «Основи законодавства України про охорону здоров’я», «Про лікарські засоби», ми часто маємо логічні підзаконні акти – Постанови Кабінету міністрів Украйни та Накази МОЗ України, але щоденно стикаємося з кризою виконавської дисципліни, а також впровадження та відповідальності.
Навіть тоді, коли нормативно-правові акти неможливо виконати у зв’язку з різними причинами (фінансовими та ін.), ці обставини не аналізуються, не моніторяться, не узагальнюються та не виправляються, і часто замилюються новими нормативними актами, які формально покликані щось «покращити» та «вирішити».
В медичній сфері та фармацевтичному секторі економіки України є три надважливі проблеми, які можливо вирішити за допомогою нормативно-правових інструментів: доступність, якість та безпека медичної допомоги та фармацевтичного забезпечення обігу ліків. Наблизити вирішення цих питань за допомогою правових інструментів має слугувати конференція.
Конференція проводиться з метою об’єднання зусиль лікарів, провізорів, науковців, професорсько-викладацького складу, адвокатів, студентів та інших фахівців України, й зокрема на Слобожанщині, Київщині та Галичині, в рамках Тижня Європейської охорони здоров’я і щорічного Дня безпеки пацієнтів України. Але перед тим, як продукувати пропозиції та проекти нових нормативних актів звертаюсь до шановних учасників конференції – визначитись щодо ефективності Урядових програм та доступності пілотних проектів до пільгових категорій громадян, «яких реформ нам ще не вистачає», чому не працюють вже прийняті акти, яких саме лікарських засобів не вистачає в закладах охорони здоров’я та в аптечній мережі? Лише після відповіді на це запитання ми зможемо зробити щось корисне для медицини, фармації та економіки, тобто для людей, медичних працівників, аптечних підприємців та пацієнтів.
З повагою,
Президент Всеукраїнської Ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк